Covid-19 në Kosovë/ Regjistrohen 11 raste të reja, 1 viktimë dhe 258 të shëruar

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) njoftoi se në Kosovë janë regjistruar 11 raste të reja pozitive me Covid-19 nga 3,291 testime të kryera, duke e çuar numrin total të personave të infektuar në 107,269 nga 597,019 testime të kryera.

Ndërkohë ka humbur jetën 1 person, duke e çuar numrin e viktimave në 2,241.

Gjithashtu janë shëruar 258 pacientë të tjerë.

Njoftimi i plotë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë të Kosovës:

258 TË SHËRUAR DHE 11 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.291 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 11 raste pozitive.

Brenda 24 orëve është raportuar vetëm 1 rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rasti i vdekjes është nga komuna: Prizren 1 rast (67 vjeç).
Numri total i rasteve pozitive është 107.269 raste nga 597.019 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.241 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 258 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 101.725 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.303.

Rastet pozitive janë nga komunat: Drenas 3 raste, Prishtinë 3 raste, Rahovec 2 raste dhe me nga një rast komunat Kaçanik, Skenderaj dhe Viti.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën! Respektoni distancën!