Çmimet e naftës shënojnë rënie javore me pritshmëri të ulëta të kërkesës

Çmimi i naftës Brent humbi më shumë se 9.3% gjatë javës që përfundon më 5 gusht, pasi shqetësimet e mungesës së ofertës, pritjet më të ngadalta të kërkesës dhe të dhënat e dobëta ekonomike ndikuan mbi çmimet .

Nafta e papërpunuar Brent u tregtua me 94,17 dollarë për fuçi në orën 12:30 me orën lokale (0930 GMT) të premten, duke shënuar një rënie prej 9,4% nga sesioni i së hënës që u hap me 103,92 dollarë për fuçi .

Standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) u regjistrua në 88,52 dollarë për fuçi në të njëjtën kohë të premten, duke rënë 10% në krahasim me çmimin e hapjes prej 98,46 dollarë për fuçi të hënën.

Çmimet e naftës ranë të hënën dhe rritën humbjet të martën, të nxitura nga të dhënat e rënies ekonomike nga Kina , Japonia dhe SHBA .

Indeksi i Menaxherëve të Blerjeve të Prodhimit të Kinës (PMI) ra në 49 nga 50.2 në qershor, në krahasim me pritshmërinë e tregut prej 50.4.

Aktiviteti prodhues i Japonisë në korrik ishte me ritmin më të ngadaltë në dhjetë muajt e fundit. Në SHBA, PMI e korrikut arriti në 52.8%, një rënie me 0.2 pikë përqindje nga qershori.

Çmimet e naftës u luhatën në fillim të tregtisë të mërkurën mbi një rritje të pritshme të stoqeve të naftës bruto të SHBA në vendin më të madh konsumues të naftës në botë dhe pasiguritë e ofertës përpara një takimi të shumëpritur të grupit OPEC +.

Duke sinjalizuar një perspektivë të dobët të kërkesës, të dhënat e publikuara nga Administrata e Informacionit të Energjisë të mërkurën treguan se inventarët komercialë të naftës së papërpunuar në SHBA u rritën me 4.5 milionë fuçi në 426.6 milionë fuçi gjatë javës që përfundon më 29 korrik.

OPEC + ra dakord të mërkurën për të rritur prodhimin me vetëm 100,000 fuçi në ditë në shtator. Si Brent ashtu edhe West Texas Intermediate u rritën fillimisht të mërkurën pas njoftimit të OPEC, pasi investitorët e naftës prisnin një rritje më të madhe të prodhimit, por çmimet ranë rreth 2% deri në mesditë.

Çmimet të enjten vazhduan spiralen rënëse, duke arritur në nivelet më të ulëta gjashtëmujore në tregtimin brenda ditës në 93.20 dollarë si pasojë e vendimit të OPEC+ dhe me rritjen e papritur të stoqeve të naftës së papërpunuar në SHBA.

Të premten, të dhënat ekonomike që tregojnë një ngadalësim ekonomik dhe perspektivën e një recesioni po frenojnë gjithashtu rritjen e çmimit të naftës.