Çfarë po kërkojnë Rusia dhe Koreja e Veriut nga njëra-tjetra?

Kur presidenti rus, Vladimir Putin, u takua për herë të fundit me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un, në vitin 2019, ai po paraqiste imazhin e një burri shteti ndërkombëtar, duke e pozicionuar ve...
Çfarë po kërkojnë Rusia dhe Koreja e Veriut nga njëra-tjetra?
Foto: Çfarë po kërkojnë Rusia dhe Koreja e Veriut nga njëra-tjetra?

Kur presidenti rus, Vladimir Putin, u takua për herë të fundit me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un, në vitin 2019, ai po paraqiste imazhin e një burri shteti ndërkombëtar, duke e pozicionuar veten si një ndërmjetës potencial për bisedimet bërthamore me Shtetet e Bashkuara.

Pas katër vitesh, Putini i ka humbur të gjitha ato letra.

Ekonomia e Rusisë është e dobët, Moska është e izoluar në skenën botërore dhe Putini nuk është në gjendje të udhëtojë në samitet e mëdha jashtë vendit – e gjitha është për shkak të pushtimit rus të Ukrainës.

Në vitin 2019, Kim po izolohej nga samitet e dështuara me ish-presidentin e SHBA-ve, Donald Trump, dhe po kërkonte një rrugë shpëtimi diplomatike.

Tani, është Putin që kërkon nga Kim linjat e shpëtimit, si në frontin diplomatik ashtu edhe në atë ushtarak.

Putin dhe Kim thuhet se pritet të takohen në qytetin rus të Vladivostok-ut më vonë këtë javë, në një takim shumë të pritur mes dy prej rivalëve më të rrezikshëm të Perëndimit.

Pavarësisht nëse Kim dhe Putin takohen personalisht, të dyja vendet kanë nevojë për njëra-tjetrën tani më shumë se kurrë.

Koreja e Veriut po del nga një epokë ndëshkuese e izolimit të vetë-imponuar nga pandemia e coronavirusit dhe kërkon teknologji të reja për të zgjeruar programet e saj bërthamore dhe raketore.

Rusia, ndërkohë, kërkon të bashkojë çdo mbështetje ndërkombëtare dhe linja të furnizimit ushtarak që mundet.

“Nevojat nga pala ruse janë të tmerrshme”, tha Michael Kimmag, një studiues në Universitetin Katolik të Amerikës dhe ish-zyrtar i Departamentit të Shtetit.

“Rusia ka nevojë për tregje të reja për energjinë e saj, ka nevojë për armë dhe ka nevojë për mënyra për të kapërcyer sanksionet perëndimore dhe po i drejtohet asaj që konsiderohet diktatura më e mbyllur në botë për ndihmë tani”.

Koreja e Veriut ka ndjekur me kokëfortësi një program të armëve bërthamore, pavarësisht viteve të dënimit të sanksioneve të OKB-së dhe izolimit të thellë ndërkombëtar.

Rusia prej vitesh mbështeti sanksionet ndërkombëtare ndaj Koresë së Veriut për programin e saj bërthamor.

Ishte një nga temat e vetme që Moska dhe Washingtoni e panë gjerësisht sy më sy.

Por ky bashkëpunim u ndërpre papritur pasi Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës vitin e kaluar dhe ekziston një frikë në rritje në kryeqytetet perëndimore se Rusia tani mund të ndihmojë programin bërthamor në zgjerim të Koresë së Veriut.

Kjo, në mënyrë indirekte duke furnizuar Phenianin me teknologji të reja raketore dhe kundërmasa ndaj raketave perëndimore.

Ndërsa Rusia ka qenë gjithmonë e shqetësuar me perspektivën e një Koreje të Veriut bërthamore, pengesat e saj në Ukrainë e kanë detyruar vendin të rimendojë prioritetet e saj, thanë ekspertët.

Rusia po kërkon të riorientojë plotësisht politikën e saj të jashtme larg Perëndimit, një ndryshim domethënës nga këndvështrimi fillestar i politikës së jashtme të Putinit kur ai mori pushtetin mbi dy dekada më parë.

Zgjerimi i lidhjeve me Kinën, vendet në të ashtuquajturin jug global dhe madje edhe rivalët e izoluar perëndimorë si Koreja e Veriut përshtatet në këtë strategji të gjerë.

Tani, Putini ka nevojë për qasje në rezervat ushtarake të Koresë së Veriut, ndërsa pushtimi rus i Ukrainës – që Kremlini priste të zgjaste jo më shumë se disa javë – përfundon në vitin e dytë.

Pheniani ka rezerva të mëdha municioni, shumica e të cilave bazohen në modelet e epokës sovjetike që janë të pajtueshme me sistemet e armëve ruse.

Koreja e Veriut ka gjithashtu aftësinë për të prodhuar më shumë armatime.

Shtëpia e Bardhë paralajmëroi nëntorin e kaluar se Pheniani po furnizonte fshehurazi Rusinë me predha artilerie që po dërgoheshin në Ukrainë përmes Lindjes së Mesme dhe Afrikës.

Përpjekja për armët e Koresë së Veriut, të cilat kanë një shkallë të lartë dështimi, nënvizon dëshpërimin e Moskës për të shmangur humbjen në Ukrainë.

Armët e Koresë së Veriut janë qëlluar nga të dyja palët në konflikt, me disa që kanë përfunduar në duart e Ukrainës pasi u morën nga territori i pushtuar nga Rusia.

Koreja e Veriut, nga ana e saj, po kërkon ndihmën e saj nga Rusia për një sërë prioritetesh diplomatike dhe ushtarake.

Ekzistojnë gjerësisht tre këste të ndihmës që Koreja e Veriut mund të marrë nga Rusia në këmbim të pranimit për të ofruar mbështetje ushtarake për Moskën.

E para është ushqimi, shëndeti dhe ndihma ekonomike.

Së dyti, Koreja e Veriut ka luajtur historikisht dy përfituesit e saj kryesorë, Rusinë dhe Kinën, kundër njëra-tjetrës dhe një takim me Putinin mund të jetë një mundësi për Kim që ta bëjë këtë përsëri.

Perspektiva e tretë, dhe më shqetësuese për zyrtarët perëndimorë, është se çfarë ndihme ushtarake mund t’i japë Rusia Koresë së Veriut në këmbim të armëve dhe municioneve për të ndihmuar luftën e saj në Ukrainë.

Koreja e Veriut mund të kërkojë gjithashtu teknologji satelitore dhe nëndetëse bërthamore nga Rusia, megjithëse shkalla në të cilën Moska do ta transferonte këtë teknologji mbetet e paqartë.