Çfarë mund të thotë një Gjermani post-Merkel për Europën

Ndërsa Gjermania po përgatitet për një rishikim të status quo -së së saj politike, analistët po shikojnë se çfarë ndikimi mund të ketë qeveria e ardhshme në Bashkimin Evropian.

Ekonomia më e madhe e Evropës shkoi në votime të dielën në një votë vendimtare për të zgjedhur një kancelare të re, pas 16 viteve të Angela Merkelit në pushtet.

Partia Socialiste, SPD, fitoi pak zgjedhjet, sipas rezultateve paraprake, me 25.7% të mbështetjes. Tani po përpiqet të krijojë një qeveri koalicioni me partinë e Gjelbër dhe FDP -në liberale . Aleanca konservatore e Merkelit e Bashkimit Demokristian dhe Unionit Kristian Social, e cila ka dominuar politikën gjermane për dekada të tëra, pësoi rezultatin e saj më të keq zgjedhor që nga Lufta e Dytë Botërore, duke marrë 24.1% të votave.

Kandidati i SPD -së për kancelarin Olaf Scholz, ministri aktual i financave dhe zëvendëskancelari i vendit, tani duket se është në pozitën pole për të qenë udhëheqësi i ardhshëm gjerman. Edhe pse nuk është një marrëveshje e përfunduar dhe bisedimet e ashpra të koalicionit përfundimisht mund të dështojnë.

“Nëse Olaf Scholz bëhet kancelar, ai do të jetë mjaft i pozicionuar, sepse ai të paktën ka përvojën e një ministri financash,” tha Daniela Schwarzer, drejtore ekzekutive në Fondacionet e Shoqërisë së Hapur, për CNBC të hënën në lidhje me marrëdhëniet e Scholz me Evropën.

Pavarësisht kësaj, Schwarzer tha se Scholz mbetet shumë më pak përvojë se Merkel, e cila ka luajtur një rol themelor në politikën evropiane për dekada të tëra.

“Ne mund të shohim disa muaj në veçanti – gjithashtu duke pasur parasysh zgjedhjet franceze që vijnë pranverën e ardhshme – ku gjërat mund të jenë më pak të qetë sesa zakonisht,” shtoi ajo.

Gjermania, si një nga vendet themeluese të BE -së, ka mbajtur prej kohësh një peshë të caktuar në hartimin e politikave evropiane. Gjatë kohës së saj si kancelare, Merkel ndihmoi në udhëheqjen e përgjigjes së bllokut ndaj krizës financiare globale, krizës së borxhit sovran, krizës së migrimit dhe, kohët e fundit, pandemisë koronavirus.

Përtej stilit të udhëheqjes, ka pyetje të hapura se çfarë do të thotë kancelarja e re gjermane për integrim më të thellë midis ekonomive 19 euro.

“Ndërsa muzika e humorit do të jetë pak më pozitive ndaj disa gjërave që dëshiron BE, unë mendoj se aftësia e kancelares gjermane për të vepruar me vendosmëri – kjo do të jetë mjaft e kufizuar,” tha Robin Bew, drejtor menaxhues në Economist Intelligence Unit, i tha CNBC “Squawk Box Europe” të hënën.

Kjo ndodh sepse koalicioni, pasi të krijohet, ka të ngjarë të anojë pak më shumë drejt integrimit në BE sesa në të kaluarën. Megjithatë, ai theksoi se një koalicion trepalësh do të jetë gjithashtu më i vështirë për t’u menaxhuar, duke pasur parasysh gamën më të gjerë të opinioneve.