Bundesliga Gjermane/ Leipzig barazimin 1-1 ndaj Shtutgartit

RB Leipzig humbi pikë në fillim të sezonit të tyre në Bundesligë, duke barazuar 1-1 në VfB Stuttgart të dielën, pavarësisht se mori epërsinë dhe humbi një sërë rastesh në pjesën e dytë. Leipzig, i cili javën e kaluar humbi 5-3 ndaj Bayern Munichut në Superkupën e Gjermanisë, filloi një fillim të mirë me lojtarin e sezonit 2021/22 të Bundesligës, Christopher Nkunku, i cili kaloi në avantazh në minutën e tetë. Ata gradualisht u lehtësuan dhe Suttgart gjeti hapësirë ​​për të sulmuar, me goditjen e Naouirou Ahamada nga buza e zonës që barazoi në minutën e 31-të me golin e parë në karrierën e kombëtares franceze për të rinjtë. Leipzig, i cili përfundoi i katërti sezonin e kaluar dhe fitoi Kupën e Gjermanisë, shtyu përpara pas pushimit, por mbeti i habitur se si nuk arriti të shënonte në një pjesë të dytë të njëanshme. Portieri i Shtutgartit, Florian Mueller, i mohoi ato në mënyrë të përsëritur, duke ndalur një gjuajtje të Nkunkut nga pika e zbrazët në të 66-ën dhe duke shfrytëzuar në mënyrë sensacionale një përpjekje të Willi Orban nga afërsia pesë minuta më vonë. Dani Olmo gjithashtu nuk mundi Muellerin në të 73-ën pasi Leipzig grumbulloi gjithsej 27 përpjekje drejt golit në 11 të Stuttgartit. Kampionët Bayern Munich e nisi sezonin të premten me një shkatërrim të bujshëm 6-1 ndaj Eintracht Frankfurt./ Përktheu APEL