Brazili bëhet vendi i dytë me më shumë viktima nga Covid-19 pas SHBA-së

Brazili është bërë vetëm vendi i dytë në botë që regjistron më shumë se 600,000 vdekje nga koronavirusi, pasi trajtimi i pandemisë nga Presidenti i ekstremit të djathtë Jair Bolsonaro vazhdon të përballet me kritika dhe kontroll të mprehtë.

Bolsonaro, një skeptik i vaksinimit  është bërë shkak për zemërimin e ekspertëve të shëndetit dhe shumë brazilianëve për minimizimin e ashpërsisë së virusit, refuzimin e bllokimeve dhe masave të tjera të shëndetit publik dhe dështimin për të siguruar me shpejtësi vaksinat COVID-19.

Ai është përballur me protesta masive gjatë muajve të fundit, me demonstruesit që kritikuan politikat e qeverisë së tij COVID-19 dhe bënë thirrje për fajësimin e tij, dhe një komitet i Senatit Brazilian në prill filloi një hetim mbi politikat e tij pandemike.

Por, përkundër rekordit të zi kishte shenja që infeksionet në Brazil më në fund po binin, pasi vendi rriti vaksinimet pas një fillimi të ngadaltë.

Më shumë se 70 përqind e brazilianëve kanë marrë dozën e parë, krahasuar me 65 përqind në Shtetet e Bashkuara, e cila kaloi shifrën e 600,000 vdekjeve në qershor.