Brad Pitt ekspozon për herë të parë skulpturat e tij

Ylli i Hollivudit Brad Pitt bëri një vizitë në shtetin më verior të BE-së për të ekspozuar për herë të parë skulpturat e tij.

Sipas Muzeut të Artit Sara Hildén në qytetin finlandez të Tampere, veprat e Pitt janë ekspozuar si pjesë e një ekspozite të artistit pamor Thomas Houseago, së bashku me figura qeramike nga muzikanti australian Nick Cave.

Ndërsa Pitt dhe Cave janë tashmë të mirënjohur në industrinë e filmit dhe muzikës, respektivisht, kjo është hera e parë që secili prej tyre shfaq veprat e tyre artistike, tha muzeu.

Pjesët u krijuan gjatë një dialogu të vazhdueshëm me Houseago.

Ekspozita “Thomas Houseago – NE me Nick Cave & Brad Pitt” u zbulua të dielën dhe do të qëndrojë e hapur për vizitorët deri në mes të janarit 2023 në qytetin 150 kilometra në veri të Helsinkit.

Pitt i tha radiostacionit finlandez Yle të shtunën se për të ekspozita “ka të bëjë vetëm me vetë-reflektim”. Bëhet fjalë se ku e kam gabuar në marrëdhëniet e mia, ku kam gabuar, ku jam bashkëpunëtor”, tha aktori.

Pitt tha se vepra e tij artistike bazohet në një “inventar radikal të vetvetes” në të cilin ai u bë “vërtetë brutalisht i sinqertë” me veten dhe mori përgjegjësinë për veprimet e tij të dëmshme.

Thuhet se Pitt provoi dorën e tij në skulpturën e baltës pas divorcit nga aktorja Angelina Jolie. Ai kaloi deri në 15 orë në ditë në studion e Houseago në Los Angeles në 2017, sipas gazetës Guardian.