Bordi i Barcelonës miraton buxhetin prej 1.255 miliardë eurosh për 2022-2023

Barcelona ka konfirmuar se bordi i tyre ka miratuar një buxhet të të ardhurave operative prej 1,255 miliardë euro (1,255 miliardë dollarë) për sezonin 2022-2023.

Lojtarët e La Liga-s, Barca, kanë luftuar me vështirësi financiare gjatë disa sezoneve, me presidentin Joan Laporta që synon të ruajë anijen, megjithëse kjo nuk i ka ndaluar ata të shpenzojnë shumë në tregun e transferimeve.

Megjithëse Lionel Messi u largua nga klubi në vitin 2021, Barça këtë vit nënshkroi Robert Lewandowski, Jules Kounde dhe Raphinha për para të mëdha, duke shtuar gjithashtu Andreas Christensen, Franck Kessie, Hector Bellerin dhe Marcos Alonso në marrëveshje me kosto të ulët. Ousmane Dembele iu dorëzua gjithashtu një kontratë e re.

Barca shiti 25 për qind të të ardhurave të saj nga televizioni për 25 vitet e ardhshme te grupi i kapitalit privat Sixth Street në dy marrëveshje të veçanta në qershor dhe korrik, ndërkohë që ata i janë drejtuar gjithashtu platformës së transmetimit Spotify si sponsor i ri i stadiumit dhe fanellave.

Të hënën, një deklaratë e klubit përshkroi një buxhet prej 1.255 miliardë eurosh për sezonin 2022-23, si dhe konfirmoi qarkullimin e vitit të kaluar financiar prej 1.017 miliardë eurosh, prej të cilave 98 milionë euro thuhet se ishin fitim.

Fitimi i parashikuar për vitin e ardhshëm financiar është shumë më i madh, 274 milionë euro.

Bordi i Barçës vendosi gjithashtu se asambleja e përgjithshme e anëtarëve të delegatëve të klubit do të mbahet virtualisht më 9 tetor. Skuadra e Xavi pret Celta Vigo në Camp Nou në të njëjtën ditë.

Në një deklaratë të mëvonshme, Barça njoftuan se procesi i tenderit për menaxhimin e projektit të rizhvillimit të seksionit Gol Sur të stadiumit të tyre ishte finalizuar, me kontratat e nënshkruara me kompanitë katalane Enginyeria i Arquitectura Torrella dhe Ingenieros JG.

Sipas Barçës, procesi i tenderit për punimet e ndërtimit nuk ka përfunduar ende.