Boeing lëshon anijen kozmike Starliner në ISS në një moment historik të madh 

Anija kozmike Starliner e gjigantit amerikan të hapësirës ajrore Boeing u nis për në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) për një fluturim demonstrues të enjten, pas disa vitesh vonesa. Raketa Atlas V e Boeing CST-100 Starliner dhe United Launch Alliance (ULA) u shpërthye në orën 18:54 (2254 GMT) nga Kepi Canaveral, Florida, tha Boeing. Fluturimi testues pa pilot synon të hedhë themelet për Starliner për të transportuar astronautët në ISS dhe destinacione të tjera të orbitës së ulët të Tokës në të ardhmen. NASA e quajti nisjen dhe futjen orbitale si “piketa të mëdha” të cilat e sjellin SHBA-në “më afër pasjes së dy sistemeve të pavarura të ekuipazhit që fluturojnë drejt dhe nga stacioni hapësinor”.

Anija kozmike, e cila mban rreth 225 kilogramë ngarkesë dhe furnizime të ekuipazhit të NASA-s dhe më shumë se 130 kilogramë ngarkesë Boeing, është planifikuar të ankorohet në ISS rreth orës 2310 GMT të premten. 

Starliner është një anije kozmike pjesërisht e ripërdorshme, e gjeneratës së ardhshme, e përbërë nga një kapsulë ekuipazhi e ripërdorshme dhe një modul shërbimi që do të lëshohet me raketë. Pasi të certifikohet, do të transportojë deri në katër anëtarë të ekuipazhit në stacion. 

Anija kozmike fillimisht duhej të nisej për në stacionin hapësinor në korrik 2021. 

Misioni u shty disa herë, fillimisht për shkak të problemeve pas mbërritjes së modulit rus të kërkimit Nauka, dhe më pas për shkak të problemeve me valvulat e sistemit shtytës të Starliner. 

Firma amerikane e aviacionit dhe e hapësirës ajrore zhvilloi dhe ndërtoi Starliner për NASA-n.

Në një fluturim të parë provë në dhjetor 2019, anija kozmike nuk arriti në ISS, pjesërisht për shkak të një problemi me ndezjen automatike të disqeve.