Boeing 747, avioni origjinal jumbo, përgatitet për fluturimin përfundimtar

Boeing (BA.N) 747, “Jumbo Jet” origjinal dhe ndoshta më estetik, revolucionarizoi udhëtimin ajror vetëm për të parë mbretërimin e tij prej më shumë se pesë dekadash si “Mbretëresha e Qiejve” të përfunduar nga avionë binjakë më efikasë. Jumboja e fundit komerciale e Boeing do t’i dorëzohet Atlas Air (AAWW.O) në versionin e mbijetuar të mallrave të martën, 53 vjet pasi silueta me gunga e dallueshme e menjëhershme e 747 tërhoqi vëmendjen globale si një avion pasagjerësh Pan Am. “Në terren është madhështor, është imponues,” tha Bruce Dickinson, këngëtari kryesor i Iron Maiden, i cili pilotoi një 747 me nofkën “Ed Force One” gjatë turneut të grupit britanik të heavy metal në 2016. “Dhe në ajër është çuditërisht i shkathët. Për këtë aeroplan masiv, ju mund ta lëvizni me të vërtetë nëse duhet.” I projektuar në fund të viteve 1960 për të përmbushur kërkesën për udhëtime masive, hunda dhe kuverta e sipërme e avionit të parë me trup të gjerë me dy rreshta në botë u bënë klubi më luksoz në botë mbi retë. Por ishte në rreshtat në dukje të pafundme në pjesën e pasme të jumbo-s së re që 747 transformoi udhëtimin. “Ky ishte avioni që prezantoi fluturimin për klasën e mesme në SHBA,” tha CEO i Air France-KLM Ben Smith. “Përpara 747, familja juaj mesatare nuk mund të fluturonte nga SHBA-ja në Evropë në mënyrë të përballueshme”, tha Smith për Reuters. Jumbo gjithashtu la gjurmë në çështjet globale, duke simbolizuar luftën dhe paqen, nga posta e komandës bërthamore e Amerikës “Doomsday Plane” deri te vizitat e papës në 747-at me nofkën Shepherd One. Tani, dy avionë 747 të dorëzuar më parë janë duke u pajisur për të zëvendësuar avionët presidencialë të SHBA-së të njohur globalisht si Air Force One. Si stjuardesë në Pan Am, Linda Freier u shërbeu pasagjerëve që varionin nga Michael Jackson te Nënë Tereza. “Ishte një diversitet i jashtëzakonshëm pasagjerësh. Njerëz që ishin të veshur mirë dhe njerëz që kishin shumë pak dhe shpenzonin gjithçka që kishin në atë biletë,” tha Freier. TRANSFORMACIONALE Kur 747 e parë u ngrit nga Nju Jorku më 22 janar 1970, pas një vonese për shkak të një defekti në motor, ai dyfishoi kapacitetin e avionit në 350-400 vende, duke riformuar dizajnin e aeroportit. “Ishte avioni për njerëzit, ai që me të vërtetë dha aftësinë për të qenë një treg masiv,” tha historiani i aviacionit Max Kingsley-Jones. “Ishte transformuese në të gjitha aspektet e industrisë,” shtoi konsulenti i lartë në Ascend by Cirium. Lindja e tij u bë objekt i mitit të aviacionit.