Blinken: Perëndimi “nuk do t’i njohë kurrë” votat pro-ruse të aneksimit në Ukrainë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u zotua të martën se Perëndimi nuk do ta njohë kurrë aneksimin e territorit ukrainas nga Rusia, të cilin ai e quajti pjesë e një “skeme djallëzore” nga Moska.

“Ne dhe shumë vende të tjera tashmë kemi qenë të qartë. Ne nuk do ta njohim — në të vërtetë, nuk do ta njohim kurrë — aneksimin e territorit ukrainas nga Rusia,” u tha Blinken gazetarëve ndërsa përfaqësuesit e Kremlinit filluan të pretendojnë fitoren.

Blinken përsëriti kërcënimin e Presidentit Joe Biden se Shtetet e Bashkuara “do të imponojnë kosto shtesë të shpejta dhe të rënda ndaj Rusisë” për të vazhduar me referendumet.

“Është e rëndësishme të mbani mend se çfarë po ndodh këtu. Rusia pushtoi Ukrainën, pushtoi territorin dhe është përfshirë në një skemë djallëzore në disa nga territoret që kapi, ku ka shpërngulur popullsinë vendase,” tha ai.

Disa njerëz deportohen dhe të tjerë “thjesht zhduken”, tha Blinken.

“Më pas ata i futin rusët me autobus, vendosin qeveri kukull dhe angazhohen në referendum dhe manipulojnë, në çdo rast, rezultatin për të pretenduar më pas se territori i përket Rusisë,” tha ai.