Biden shkon në Londër për funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II

Presidenti Joe Biden dhe gruaja e tij, Jill, nisen për në Londër të shtunën për të marrë pjesë në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth , duke u larguar nga Uashingtoni pa asnjë ish -president amerikan , i cili nuk po merrte pjesë në ngjarjen e zymtë.

Shtëpia e Bardhë tha në fillim të kësaj jave se ftesa mbretërore për funeralin, i cili zhvillohet të hënën në Westminster Abbey , ishte vetëm për Bidens.

Mbretëresha vdiq më 8 shtator pas një mbretërimi 70-vjeçar, duke shkaktuar pikëllim dhe zi në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe në mbarë botën.

Ajo kishte takuar presidentë të shumtë amerikanë, duke përfshirë, në vitet e fundit, Donald Trump, Barack Obama dhe George W. Bush. Ajo u takua me 13 nga 14 presidentët e fundit amerikanë, të gjithë përveç Lyndon Johnson dhe duke filluar me Harry Truman në 1951, kur ajo ishte ende një princeshë.

Bidens, të cilët iu bashkuan mbretëreshës për çaj në qershor 2021, do të mbërrijnë në Londër të shtunën në mbrëmje.

Të dielën ata janë planifikuar të bëjnë nderime për sovranin e ndjerë, arkivoli i të cilit është shtrirë në Westminster Hall. Më pas ata do të nënshkruajnë një libër zyrtar ngushëllimi përpara se të marrin pjesë në një pritje të organizuar nga Mbreti Charles.

Në funeralin shtetëror të hënën do të marrin pjesë rreth 100 presidentë dhe krerë qeverish.

Biden, 79 vjeç, ka thënë se mbretëresha i kujtoi atij nënën e tij. Presidenti është thellësisht i njohur me pikëllimin, pasi humbi djalin e tij të rritur nga kanceri në 2015 dhe gruan dhe vajzën e tij të vogël në një aksident me makinë dekada më parë.

Presidenti do të kthehet në Uashington të hënën pas funeralit.