Biden: Putin dhe vendi i tij do paguajë një “çmim të shtrenjtë” nëse pushton Ukrainën

Presidenti i SHBA Joe Biden tha të mërkurën se ai mendon se Rusia do të pushtojë Ukrainën dhe paralajmëroi presidentin Vladimir Putin se vendi i tij do të paguajë një “çmim të shtrenjtë” në jetët e humbura dhe një shkëputje të mundshme nga sistemi bankar global nëse e bën këtë.

Biden, duke folur në një konferencë shtypi për të shënuar një vjetorin e tij në detyrë, tha gjithashtu se një “inkursion i vogël” nga Rusia do të shkaktonte një përgjigje më të vogël. Ai më vonë kërkoi të sqaronte se po i referohej një aksioni jo-ushtarak, siç është një sulm kibernetik, që do të pritej me një përgjigje të ngjashme reciproke, dhe se nëse forcat ruse kalojnë kufirin ukrainas, duke vrarë luftëtarët ukrainas, “kjo ndryshon gjithçka. ”

Por komentet lanë të kuptohet gjithashtu për sfidën e mbajtjes së Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj të NATO-s të bashkuar në përgjigjen e tyre ndaj Rusisë. Në shpjegimin e vërejtjes së vogël të inkursionit, ai tha se “është shumë e rëndësishme që ne t’i mbajmë të gjithë në NATO në të njëjtën faqe.”

Konferenca për shtyp erdhi në një moment kritik në Evropë, pasi Rusia ka grumbulluar 100,000 trupa pranë kufirit ukrainas dhe një seri bisedimesh në Evropë javën e kaluar nuk arritën të lehtësonin tensionet. Sekretari i Shtetit Antony Blinken do të takohet të premten në Gjenevë me ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov. Të mërkurën, Blinken u takua me presidentin e Ukrainës në Kiev dhe ai shkon në Berlin të enjten për bisedime me aleatët.

Biden përsëriti se ai nuk mendonte se Putini ka marrë një vendim përfundimtar nëse do të pushtonte, por spekuloi “supozimi im është se ai do të hyjë”.

Edhe pasi ai kërkoi të sqaronte komentet e tij në lidhje me një përgjigje të mundshme të NATO-s ndaj një “inkursioni të vogël” nga Rusia, Shtëpia e Bardhë lëvizi shpejt për të bërë të qartë se Biden nuk po i telegrafonte Putinit se SHBA do të toleronte disa veprime ushtarake kundër Ukrainës.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, vuri në dukje se rusët mund t’i drejtohen “një libër të gjerë të agresionit pa veprime ushtarake, duke përfshirë sulmet kibernetike dhe taktika paraushtarake”.

“Presidenti Biden ka qenë i qartë me Presidentin rus: nëse ndonjë forcë ushtarake ruse lëviz përtej kufirit ukrainas, ky është një pushtim i rinovuar dhe do të përballet me një përgjigje të shpejtë, të ashpër dhe të bashkuar nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tanë”. tha Psaki në një deklaratë.

Ndërsa Shtëpia e Bardhë bënte pastrimin, Biden u përball me një breshëri kritikash për komentin e “inkursionit të vogël”.

“Kjo është mënyra e gabuar për të parë këtë kërcënim,” tha senatori Rob Portman, R-Ohio, i cili ishte pjesë e një delegacioni dypartiak të kongresit që udhëtoi në Kiev gjatë fundjavës për t’u takuar me zyrtarët ukrainas. “Çdo inkursion nga ushtria ruse në Ukrainë duhet të shihet si një inkursion i madh sepse do të destabilizojë Ukrainën dhe vendet liridashëse në Evropën Lindore.”

Senatori Ben Sasse, R-Neb., tha se Biden në mënyrë efektive “i dha Putinit një dritë jeshile për të pushtuar Ukrainën duke u shqetësuar rreth parëndësisë së supozuar të një ‘inkursioni të vogël'”.

“Ai projektoi dobësi, jo forcë,” tha Sasse.

Nëse Rusia pushton, tha Biden, një veprim në shqyrtim ishte kufizimi i transaksioneve ruse në institucionet financiare amerikane, duke përfshirë “çdo gjë që përfshin prerjet në dollarë.” Biden po i referohej kufizimit të mundshëm të aksesit të Rusisë në “kliringun e dollarëve” – ​​konvertimin e pagesave nga bankat në në emër të klientëve në dollarë amerikanë nga rubla ose valutë të tjera të huaja, sipas një zyrtari të lartë të administratës i cili nuk ishte i autorizuar të komentonte publikisht.

Presidenti amerikan tha se beson se vendimi do të jetë “vetëm” i Putinit dhe sugjeroi se nuk ishte plotësisht i sigurt se zyrtarët rusë me të cilët këshilltarët e lartë të Shtëpisë së Bardhë kanë negociuar janë plotësisht të informuar për mendimin e Putinit.

“Ka një pyetje nëse njerëzit me të cilët po flasin e dinë se çfarë do të bëjë ai,” tha Biden.

Ukraina, ndërkohë, tha se ishte e përgatitur për më të keqen dhe do t’i mbijetonte çdo vështirësie që do t’i dalë. Presidenti i kërkoi vendit të mos panik.

Aktiviteti ushtarak rus është rritur në javët e fundit, por SHBA nuk ka arritur në përfundimin nëse Putin planifikon të pushtojë ose nëse shfaqja e forcës synon të shtrydh koncesionet e sigurisë pa një konflikt aktual.

Biden, i cili foli me Putinin dy herë muajin e kaluar, tha se ia ka bërë të qartë se Rusia do të përballet me sanksione të rënda. Megjithatë, ai tha se vendimi për Putinin mund të varet nga “cila anë e shtratit” ai zgjohet.

“Ai kurrë nuk ka parë sanksione si ato që kam premtuar se do të vendosen nëse ai lëviz, nr. 1,” paralajmëroi Biden. “Kjo nuk është e gjitha vetëm një shëtitje me tortë për Rusinë,” tha Biden. “Ata do të paguajnë një çmim të ashpër menjëherë” dhe në afat të mesëm dhe afatgjatë “nëse e bëjnë këtë”.

Në Kiev, Blinken përsëriti kërkesat e Uashingtonit që Rusia të de-përshkallëzojë situatën duke larguar forcat e saj nga zona kufitare, diçka që Moska ka refuzuar kategorikisht ta bëjë. Dhe, Blinken tha se nuk do t’i jepte Rusisë përgjigjen me shkrim që ajo pret për kërkesat e saj të sigurisë kur ai dhe Lavrov të takohen në Gjenevë.

Ndërkohë, një diplomat i lartë rus tha se Moska nuk do të tërhiqet nga këmbëngulja e saj që SHBA ta ndalojë zyrtarisht Ukrainën që të anëtarësohet në NATO dhe të zvogëlojë praninë ushtarake të saj dhe të aleancës në Evropën Lindore. Zëvendësministri i Jashtëm Sergei Ryabkov tha se Moska nuk kishte ndërmend të pushtonte Ukrainën, por se kërkesat e saj për garanci sigurie ishin të panegociueshme.

SHBA dhe aleatët e saj kanë thënë se kërkesat ruse nuk janë fillestare, se Rusia e di se janë dhe se Putini po i përdor ato pjesërisht për të krijuar një pretekst për pushtimin e Ukrainës, e cila ka lidhje të forta etnike dhe historike me Rusinë. Ish-republika sovjetike aspiron t’i bashkohet aleancës, megjithëse ka pak shpresë për ta bërë këtë në të ardhmen e parashikueshme.

Blinken u bëri thirrje vendeve perëndimore të qëndrojnë të bashkuar përballë agresionit rus. Ai gjithashtu siguroi udhëheqësin e Ukrainës për mbështetjen e NATO-s, ndërsa u bëri thirrje ukrainasve të qëndrojnë të fortë.

Blinken i tha presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy se SHBA dhe aleatët e saj ishin të palëkundur në mbështetjen e vendit të tij dhe aspiratave të tij demokratike kundër përpjekjeve ruse për të nxitur përçarje dhe përçarje përmes “agresionit të pamëshirshëm”.

“Forca jonë varet nga ruajtja e unitetit tonë dhe kjo përfshin unitetin brenda Ukrainës,” i tha ai Zelenskyy. “Unë mendoj se një nga qëllimet e kahershme të Moskës ka qenë të përpiqet të mbjellë ndarje midis dhe brenda vendeve tona, dhe thjesht ne nuk mund dhe nuk do t’i lejojmë ata ta bëjnë këtë.”

Administrata Biden kishte thënë më herët se po jepte 200 milionë dollarë shtesë (176 milionë euro) në ndihmë ushtarake mbrojtëse për Ukrainën. Blinken tha se më shumë ndihmë do të vijnë dhe se ajo do të rritet vetëm nëse Rusia pushton.

Uashingtoni dhe aleatët e tij kanë mbajtur derën e hapur për bisedimet e mundshme të mëtejshme mbi kontrollin e armëve dhe masat e ndërtimit të besimit për të reduktuar potencialin për armiqësi.

Ryabkov këmbënguli, megjithatë, se nuk mund të ketë ndonjë bisedë kuptimplotë për këto çështje nëse Perëndimi nuk merr parasysh kërkesat kryesore ruse për moszgjerimin e NATO-s me një përgjigje formale. Ai tha se kërkesat ruse janë “një paketë dhe ne nuk jemi të përgatitur ta ndajmë atë në pjesë të ndryshme, për të filluar përpunimin e disa prej tyre në kurriz të qëndrimit të papunë ndaj të tjerëve”.

Blinken, megjithatë, tha se nuk do të vinte një përgjigje e tillë formale. “Unë nuk do t’i paraqes një letër në atë kohë Ministrit të Jashtëm Lavrov,” tha ai. Ne duhet të shohim se ku jemi dhe të shohim nëse ka mundësi për të ndjekur diplomacinë dhe për të vazhduar dialogun.”/Euronews