Avioni përplaset me ‘zjarrfikës’ gjatë ngritjes, dy të vdekur

Dy persona humbën jetën kur një aeroplan u përplas me një motor zjarri gjatë ngritjes në Aeroportin Ndërkombëtar Jorge Chavez të Lima të premten. 

Fluturimi LATAM LA 2213, i cili ishte nisur për në qytetin Juliaca në Perunë jugore, “u përplas me një motor zjarrfikës që hyri në pistë gjatë ngritjes në Aeroportin Ndërkombëtar Jorge Chavez të Limës”, tha linja ajrore e Amerikës Latine në një deklaratë, duke shtuar se Nuk kishte “asnjë vdekje midis 102 pasagjerëve dhe gjashtë anëtarëve të ekuipazhit”. 

Lima Airport Partners, e cila operon Aeroportin Ndërkombëtar Jorge Chavez, tha se dy zjarrfikës që ishin në kamionin që u përplas me aeroplanin në aksident. Vdekja e tyre u konfirmua edhe nga autoritetet peruane.

Të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhi u dërguan në qendrat shëndetësore si masë paraprake, tha linja ajrore. 

“LATAM Airlines Peru po shpërndan të gjitha burimet e saj për t’u kujdesur për të prekurit. Në të njëjtën kohë, ajo po punon në koordinim me autoritetet për të mbështetur hetimin e ngjarjes,” shtoi linja ajrore në një postim të mëvonshëm në Twitter. 

Lima Airport Partners tha se aeroporti do të qëndrojë i mbyllur deri rreth orës 13:00 (1800 GMT) të shtunën, duke këshilluar pasagjerët që do të niseshin nga Jorge Chavez të kontaktojnë me linjat ajrore të tyre për përditësime.