Australia mund Danimarkën 1-0 në 1/16 e Kupës së Botës

Australia mposhti Danimarkën 1-0 të mërkurën për t’u kualifikuar në fazën eliminatore të Kupës së Botës për herë të parë në 16 vjet, falë një goli të shkëlqyer solo nga Mathew Leckie.

Australia mbajti Danimarkën në stadiumin Al Janoub përpara se të godiste skandinavët në një kundërsulm në minutën e 60-të, kur Leckie shpërtheu në hapësirë, mbrojtësi me këmbë të gabuar Joakim Maehle dhe qëlloi portierin Kasper Schmeichel.

Trajneri i Danimarkës, Kasper Hjulmand, solli të gjithë fuqinë e zjarrit sulmues që mund të grumbullonte teksa kërkonte me dëshpërim golat që i kishin shpëtuar ekipit të tij në Katar.

Por Australia vazhdoi të pretendonte vendin e dytë në Grupin D, pas Francës, por përpara Tunizisë që kryesonte francezët 1-0 në fazën e fundit të ndeshjes tjetër të së mërkurës. Danimarka përfundoi në fund me një pikë.