Aston Villa e ndezur, mposhti 2-1 në shtëpi Evertonin

Sulmuesi i Aston Villas, Danny Ings dhe zëvendësuesi Emiliano Buendia siguruan një fitore 2-1 ndaj Evertonit teksa nikoqirët fituan tre pikët e tyre të para të sezonit të ri të Premier League në një përballje fizike në një Villa Park të mbytur të shtunën. Pasi humbi 2-0 në Bournemouth në fundjavën e hapjes, menaxheri i Villa, Steven Gerrard riktheu qendërmbrojtësin Tyrone Mings në formacionin startues dhe skuadra e tij u rikthye me një paraqitje të zellshme, duke mposhtur një ekip të Evertonit të drejtuar nga ish-shoku i skuadrës së Gerrard në Angli, Frank Lampard. Dy lojtarët u shfaqën 59 herë së bashku në karrierën e tyre, gjë që i pa të lavdëruar për aftësinë e tyre sulmuese, por kishte shumë pak kreativitet në shfaqje derisa Ings hapi rezultatin për vendasit me të vetmin gjuajtje në portë në pjesën e parë. Pas punës së mirë nga e djathta nga Ollie Watkins, 30-vjeçari rrëshqiti topin përpara shokut të skuadrës Philippe Coutinho, përpara se të priste në këmbën e majtë dhe të gjuante pas Jordan Pickford vetëm pas gjysmë ore. Everton, i cili humbi 1-0 në shtëpi nga Chelsea fundjavën e kaluar, rriti ritmin në pjesën e dytë, por u përpoq të krijonte shumë raste të qarta. Pasi fitoi topin në qendër të fushës, Villa ia kaloi Watkins-it dhe qendra e tij u godit në portën e zbrazët nga Buendia në minutën e 85-të, por një autogol nga ish-lojtari i Evertonit, Lucas Digne pas punës së mirë nga mysafirët. Nënshkrimi i ri Amadou Onana bëri disa minuta nervoze të fundit. Me Evertonin që hodhi gjithçka përpara, mbrojtësi Mings bëri një sfidë të shkëlqyer të vonë për të mohuar zëvendësuesin Salomon Rondon, ndërsa vendasit vazhdonin të fitonin. “Gjithmonë do të kishte momente të tensionuara në lojë, Everton është një pjesë fizike dhe ata na shkaktuan probleme”, tha Ings për BT Sport. “Kështu e nxjerr jashtë, kështu e bluan dhe fiton herë pas here shëmtuar”.