Arrestohet në Peru ish-boksieri serb, i dënuar me 17 vite burg për trafikimin e 2 ton kokainë

Është arrestuar në Peru Një 27-vjeçar serb i dënuar me 17 vite burg për trafik droge.  Ai ishte arratisur dhe ndaj tij kishte një urdhër-arresti ndërkombëtar. Ish-kampioni i boksit, David Cufaj, u kap  në zonën e njohur si qyteti Satelitor.

Cufaj ishte dënuar për trafikimin e 2 ton kokainë tre vjet më parë me vlerë 174 milion dollarë amerikanë. Lënda narkotike e kamufluar në kanaçet asparagus do të dërgohej në Belgjikë.

Sidoqoftë, pas arrestimit të tij në janar 2017, Gjykata e la në liri të kufizuar. Më 8 janar, Cufaj  duhej të paraqitej në gjykatë dhe vendodhja e tij nuk dihej. Kështu u krye një hetim intensiv.

Kapja e tij u bë në një park në Rrugën 14 në  qytetin Satelitor ku ishte i shoqëruar nga katër burra që e ruanin, raportoi ‘América Noticias’.

“Cufaj  ishte i befasuar ku para tij u shfaqën agjentët antidrogë në zonën e njohur si qyteti Satelitor , kur po udhëtonte në bordin e kamionit me targa BBT-147, së bashku me vëllezërit Jose Y Mauro Felix Palomino Tenorio .Me ta u arrestuan Marco Antonio Lamas Marshal Y Aldo Ivan Roman Diaz , të cilët po udhëtonin në kamionin me targa D5M-390. Të dy automjetet u përgjuan në Parkun 14, në kryqëzimin e Rrugës Eukalipt dhe Avenue Avenue” raportojnë mediat vendase.

Tani, ai mbetet në selinë e Dirandro në San Isidro dhe në orët e ardhshme ai do të transferohet në një burg  në të cilin do të kryejë dhe dënimin deri në vitin 2037./apel.media