Argjentina mundi Poloninë 2-0 për të vendosur ndeshjen e 16-tës së fundit me Australinë

Argjentina e Lionel Messit mundi Poloninë 2-0 në ndeshjen e fundit të grupit C të Kupës së Botës në Stadiumin 974 në Doha të mërkurën për të kaluar në fazën eliminatore ku do të përballet me Australinë.

Argjentina kryesoi renditjen me gjashtë pikë, ndërsa Polonia po priste rezultatin e ndeshjes tjetër të grupit midis Arabisë Saudite dhe Meksikës për të parë nëse do të dilte e dyta dhe gjithashtu do të kualifikohej pavarësisht humbjes.

Mesfushori Alexis MacAllister kaloi Argjentinën në avantazh menjëherë pas pushimit me një gjuajtje të ulët për herë të parë pas një pasimi të rrjedhshëm, ndërsa Julian Alvarez kaloi portierin polak Wojciech Szczesny në minutën e 67-të për të bërë rezultatin 2-0.

Në pjesën e parë, Szczesny ishte heroi i Polonisë, pasi bëri një pritje me zhytje për t’i mohuar Messit një penallti, të akorduar pasi dora e tij e shtrirë kontaktoi me fytyrën e sulmuesit argjentinas.