Apple TV+ prezanton dokumentarin e Messit

Platforma e transmetimit Apple TV+ të martën njoftoi një seri dokumentare me katër pjesë mbi kapitenin fitues të Kupës së Botës të Argjentinës, Lionel Messi .

Shërbimi tha se seria do të shfaqte “qasje ekskluzive në prapaskenë” për megayllin e futbollit, i cili shënoi shtatë gola ndërsa Argjentina ngriti Kupën e Botës në Katar në dhjetor.

“Me fjalët e tij, Messi tregon historinë përfundimtare të karrierës së tij të pabesueshme me ekipin kombëtar të futbollit të Argjentinës, duke ofruar një vështrim intim dhe të paprecedentë në përpjekjen e tij për një fitore të Kupës së Botës që përcakton trashëgiminë”, tha Apple TV+ në një deklaratë .

Nuk u dha asnjë datë transmetimi për dokumentarin, i cili do të prodhohet nga Smuggler Entertainment dhe është xhiruar në Paris, Katar dhe Argjentinë.

Seriali do të rikthejë karrierën ndërkombëtare të Messit , duke filluar me debutimin e tij për Argjentinën në 2005, kur ai u përjashtua dy minuta pasi hyri si zëvendësues dhe duke përfshirë humbjen në finalen e Kupës së Botës 2014.

Ai do të arrijë kulmin me shtatë herë fituesin e Topit të Artë që të heqë çmimin e fundit të futbollit vitin e kaluar në Kupën e tij të pestë të Botës.

Messi, 35 vjeç, u largua nga Paris Saint-Germain në fillim të këtij muaji pas dy sezoneve në të cilat ai shënoi 32 gola në 75 paraqitje dhe fitoi dy tituj të Ligue 1.

Ai nuk ka njoftuar se për cilin skuadër do të luajë më pas, me raporte dhe një burim afër negociatave që sugjerojnë se së shpejti mund të nënshkruajë një kontratë fitimprurëse për të luajtur në Arabinë Saudite.