Apple do të rrisë çmimet e App Store në disa vende në Evropë dhe Azi

Apple tha të martën se do të rrisë çmimet e aplikacioneve dhe blerjeve përmes aplikacioneve në App Store nga muaji i ardhshëm në të gjithë zonën e euros dhe disa vende në Azi dhe Amerikën e Jugut.

Çmimet e reja, duke përjashtuar abonimet e rinovueshme automatike, do të jenë efektive që më 5 tetor, tha Apple në një postim në blog.

Gjigandi i teknologjisë amerikane rregullon periodikisht çmimet e tij në rajone të ndryshme dhe uli çmimet për vendet e eurozonës vitin e kaluar për t’u përshtatur për monedhat dhe taksat, duke ulur çmimet fillestare për shumë aplikacione në 99 cent euro nga 1.09 euro.

Rritja e fundit e çmimeve i rrit ato çmime fillestare në 1.19 euro.

Një rritje e shpejtë e inflacionit, normave të interesit dhe çmimeve të energjisë këtë vit ka goditur jenin, euron dhe shumicën e monedhave të ekonomisë në zhvillim. Euro ka rënë në nivelet më të ulëta të dy dekadave këtë vit dhe prej javësh është duke u dobësuar rreth barazisë ndaj dollarit.

Përveç vendeve të eurozonës, rritja e çmimeve do të godasë edhe Suedinë dhe Poloninë në Evropë; Japonia, Malajzia, Pakistani, Koreja e Jugut dhe Vietnami në Azi; dhe Kili në Amerikën e Jugut.

Për disa vende si Vietnami, rritja e çmimit ishte për shkak të rregulloreve të reja në lidhje me mbledhjen e taksave nga konsumatorët, tha Apple.

Apple, e cila lançoi gjeneratën e saj të fundit të iPhone-ve në fillim të këtij muaji, ka zhvilluar biznesin e saj të shërbimeve për të reduktuar varësinë nga telefonat inteligjentë kryesorë.

Të ardhurat nga biznesi i shërbimeve të Apple, i cili përfshin App Store, janë rritur me një ritëm të shpejtë në vitet e fundit dhe tani janë rreth 20 miliardë dollarë në tremujor.