Analistët: Ofensiva e Ukrainës duket se po fillon

Ushtria e Ukrainës duket se po fillon ofensivën e saj të shumëpritur, ndërsa Kievi përpiqet të depërtojë mbrojtjen e Moskës dhe të rimarrë territorin e saj. Kievi ka mbetur i paqartë në lidhje me plan...
Analistët: Ofensiva e Ukrainës duket se po fillon
Foto: Analistët: Ofensiva e Ukrainës duket se po fillon

Ushtria e Ukrainës duket se po fillon ofensivën e saj të shumëpritur, ndërsa Kievi përpiqet të depërtojë mbrojtjen e Moskës dhe të rimarrë territorin e saj.

Kievi ka mbetur i paqartë në lidhje me planet e tij dhe ka thënë se nuk do të ketë njoftim zyrtar, duke u përpjekur të përdorë mjegullën e luftës në avantazhin e tij.

Ministria e mbrojtjes e mediave sociale e Ukrainës ndau një video më 4 qershor ku tregoheshin ushtarët të lodhur duke vënë gishtat te buzët e tyre.

“Planet e duan heshtjen”, thuhej në video, që besohet gjerësisht se ka të bëjë me kundërsulmin.

Por të enjten, instituti me bazë në Uashington, Instituti për Studimin e Luftës (ISW) në Twitter tha: “Kundërofensiva ukrainase ka filluar”.

“Operacionet fillestare kundërsulmuese të Ukrainës mund të jenë më të vështirat dhe më të ngadaltët, pasi ato përfshijnë depërtimin e pozicioneve të përgatitura mbrojtëse,” tha ISW.

“Kjo fazë mund të ketë gjithashtu humbjet më të larta të Ukrainës,” tha ISW.

Analisti ushtarak Michael Kofman i tha Financial Times të enjten se “bazuar në veprimin e djeshëm dhe sistemet perëndimore të përdorura, duket se ofensiva ukrainase është duke u zhvilluar”.

Për javë të tëra, Kievi ka ndërmarrë veprime në përgatitje për ofensivën: gjuajtje me dronë në Moskë, sulme në tokën ruse dhe zbulim për të testuar mbrojtjen ruse.

Presidenti rus Vladimir Putin tha të premten se kundërofensiva e Ukrainës kishte filluar, por se Kievi deri më tani kishte “dështuar” për të arritur qëllimet e tij.

“Mund të themi patjetër se kjo ofensivë ukrainase ka filluar”, tha Putin në një intervistë video të publikuar në Telegram nga një gazetar rus.

“Por trupat ukrainase nuk i arritën qëllimet e tyre në asnjë fushë luftimi,” shtoi ai.

Me pajisje të reja ushtarake nga Perëndimi — duke përfshirë tanket gjermane — Kievi është nën presion për të provuar se mund të ketë sukses.

Duke komentuar përgatitjen e Ukrainës për ofensivën, një oficer i lartë francez i tha AFP: “Ukrainasit janë nën një presion të madh dhe ne mund të jemi në një pikë kthese në luftë”