Amber Heard planifikon të apelojë vendimin që ajo shpif Johnny Depp

Aktorja e “Aquaman” Amber Heard do të apelojë vendimin e një jurie që ajo shpifi ish-bashkëshortin Johnny Depp kur ajo pretendoi se ishte një e mbijetuar e dhunës seksuale, tha avokati i saj të enjten.

Një juri prej shtatë personash në Virxhinia vendosi të mërkurën që Heard shpifi yllin e “Pirates of the Caribbean” dhe i dha atij 10.35 milionë dollarë dëmshpërblim. Juria gjithashtu përcaktoi se Heard ishte shpifur , duke i dhënë asaj 2 milionë dollarë.

Elaine Charlson Bredehoft, një nga avokatët e Heard, tha në emisionin “Today” të NBC se ekipi i Depp ishte “në gjendje të shtypte një sasi të madhe provash” që u lejuan në një çështje shpifjeje në Britani, të cilën Depp e humbi.

Depp paditi tabloidin britanik The Sun për emërtimin e tij si një “dhunues të gruas”. Një gjykatës i Gjykatës së Lartë të Londrës zbuloi se Depp kishte abuzuar me Heard të paktën një duzinë herë, por avokatët e Heard nuk u lejuan t’i tregonin jurisë në çështjen e Virxhinias, tha Bredehoft.

“Pra, çfarë mësoi ekipi i Depp nga kjo? Demonizoni Amberin dhe shtypni provat,” tha Bredehoft.

“Ajo u demonizua këtu,” shtoi Bredehoft. “Në këtë gjykatë u lejuan një sërë gjërash që nuk duhej të lejoheshin dhe kjo shkaktoi konfuzionin e jurisë.

Gjatë gjyqit, Depp tha se ai kurrë nuk e goditi apo abuzoi seksualisht Heard dhe argumentoi se ajo ishte një që u bë e dhunshme gjatë marrëdhënies së tyre. Heard tha se ajo e goditi Depp-in, por vetëm në mbrojtje të vetes ose të motrës së saj.