Ajo që ne hamë ndikon drejtpërdrejt në trupin tonë, ja 5 ushqimet që përmirësojnë kujtesën dhe shëndetin e përgjithshëm të trurit

Lauren Armstrong  është një dietologe dhe trajnere e të ushqyerit. Ajo ishte gjithashtu një nutricioniste për programin The Women, Infant and Children (WIC). 

Si një dietologe, gjithmonë u them njerëzve të mendojnë për trurin si organizuesin e pothuajse çdo gjëje, mendimet tona, kujtesën, fokusin, lëvizjet, frymëmarrjen, rrahjet e zemrës – dhe se ushqime të caktuara mund ta bëjnë atë më të fortë, më të mprehtë dhe më të zgjuar. 

Sipas Institutit Kombëtar për Plakjen , ajo që hamë mund të ndikojë drejtpërdrejt në inflamacion dhe stres oksidativ në trupin tonë të dyja këto mund të ndikojnë në rrezikun e sëmundjeve neurodegjenerative, përfshirë Alzheimer dhe Parkinson.

Dr. Uma Naidoo , një psikiatre ushqyese, anëtare e fakultetit në Shkollën Mjekësore të Harvardit dhe autore e librit “This Is Your Your brain on Food ”, për atë që ajo ha për të përmirësuar kujtesën, fokusin dhe shëndetin e përgjithshëm të trurit:

1. Çokollatë ekstra e zezë

″Çokollata ekstra e errët është plot me antioksidantë dhe flavanole kakao që ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të qelizave të trurit,” tha Naidoo për CNBC Make It. “Ai gjithashtu përmban fibra për të ndihmuar në zvogëlimin e inflamacionit të trurit dhe parandalimin e rënies njohëse .”

Një studim i vitit 2020 shikoi sesi çokollata e zezë dhe çokollata e bardhë mund të ndikojnë në kujtesën e të rriturve të rinj të shëndetshëm. Pjesëmarrësit të cilëve iu dha çokollata e errët kishin shfaqje më të mira të kujtesës verbale dy orë pas konsumimit të çokollatës, në krahasim me grupin që mori çokollatë të bardhë.

Studiuesit sugjeruan se kjo ishte për shkak të përmbajtjes më të lartë të flavonoideve në çokollatën e zezë, “e cila mund të përmirësojë ndjeshëm funksionin njohës te njerëzit”.

Thjesht mos e teproni me madhësinë e shërbimit, thotë ajo: “Një meta-analizë sugjeron që sasia optimale e konsumit të çokollatës së zezë për shëndetin e enëve tona të gjakut-përfshirë ato që furnizojnë gjak në tru-është rreth 45 gram në javë.”

2. Manaferrat

“Manaferrat janë të mbushura me antioksidantë, fitonutrientë, fibra, vitamina dhe minerale,” thotë Naidoo. “Këto lëndë ushqyese ndihmojnë në ruajtjen e kujtesës dhe përmbajtja e fibrave ndihmon në ushqimin e mikrobeve në zorrë për të zvogëluar inflamacionin e trurit.”

Ajo sugjeron të zgjidhni nga një shumëllojshmëri manaferrash me ngjyrë të kuqe, blu dhe të zezë. Luleshtrydhet, për shembull, janë të pasura me flavonoide dhe mund të ndihmojnë në ngadalësimin e rënies njohëse ; boronica përmbajnë lloje të ndryshme të flavonoideve të lidhura me parandalimin e stresit oksidativ ; dhe manaferrat janë burime të mëdha të antioksidantëve , të cilët ndihmojnë në shëndetin e qelizave të trurit .

“Ushqimi i një sërë manaferrash shumëngjyrësh gjithashtu mund të zvogëlojë simptomat e ankthit dhe të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve neurodegjenerative si demenca”, thotë Naidoo..

3. Shafran i Indisë (me piper të zi)

Një nga përbërësit kryesorë në pluhurin kerri, shafran i Indisë përmban një përbërës të quajtur kurkumin, i cili është sekreti i përfitimeve të tij për rritjen e trurit.

“Kurkumina është një substancë e fuqishme anti-inflamatore,” thotë Naidoo. “Konsumimi i tij, kanë gjetur studimet, mund të ndihmojë në zvogëlimin e simptomave të ankthit dhe uljen e rënies njohëse me moshën.”

Shafrani i Indisë është i mirë, por përfitimet mund të jenë më të forta kur kombinohen me piper të zi. Naidoo gjithmonë shton “një majë piper të zi në shafran i Indisë, sepse piperina – përbërësi në specin e zi – aktivizon kurkuminën dhe rrit biodisponibilitetin për trurin dhe trupin”.

Ju mund të përfshini shafran i Indisë dhe piper të zi në dietën tuaj duke e shtuar atë në një pjatë të përzemërt me oriz , një anë patatesh , një qumësht të artë ose një bollgur .

4. Të Gjelbërit me gjethe

“Zarzavatet me gjethe janë një element kryesor në dietat e shëndetshme për trurin, sepse përmbajnë folate, e cila është një vitaminë B që mbështet zhvillimin e neurotransmetuesit dhe neurotransmetuesit,” shpjegon Naidoo. “Mungesa e folatit është e lidhur me simptomat në rritje të depresionit, si dhe me plakjen njohëse .”

Naidoo thotë se zarzavatet e saj të preferuara me gjethe përfshijnë:

  • Rukola
  • Zarzavate luleradhiqe
  • Spinaq
  • Chard zvicerane
  • Lakërishe

5. Ushqimet e fermentuara

Fermentimi përfshin shtimin e ushqimeve në një kulturë të mikroorganizmave që më pas ushqehen me sheqernat në ushqim. Kjo krijon produkte të tjera, të tilla si acidi laktik, që mund të gjenerojnë baktere miqësore me zorrën.

“Ne kemi atë që quhet lidhje zorrë-tru,” thotë Naidoo. “Pra, kur hamë ushqime të fermentuara dhe rrisim shëndetin e zorrëve, ne gjithashtu mund të përmirësojmë funksionin tonë njohës .”

Asaj i pëlqen të hajë kimçi të bërë në shtëpi si një meze të lehtë me shkopinj selino, ose ta kombinojë atë me sallata për cilësi dhe shije shtesë. Disa ushqime të tjera të fermentuara që Naidoo rekomandon:

  • Lakër turshi
  • Miso
  • Kombucha
  • Kefir
  • Kos

Megjithatë, sasi të mëdha ushqimesh të fermentuara mund t’ju ​​bëjnë të fryrë. “Nëse ndiheni të pakëndshëm, zvogëloni marrjen tuaj derisa zorrët dhe trupi juaj të rregullohen,” këshillon Naidoo.