Air Albania shton në flotën e saj të larmishme një Airbus A320

Air Albania ka filluar vendosjen e avionëve të saj më të rinj, një Airbus A320, në shërbimet e planifikuara. Shtimi i A320 plotëson A319 dhe B737 që Air Albania tashmë ka. Quhet Naimi dhe do të luajë një rol të rëndësishëm në zhvillimin e industrisë së aviacionit në rritje në Shqipëri.

Javën e kaluar, Air Albania, kompania ajrore kombëtare e Shqipërisë, zgjeroi flotën e saj me ardhjen e një avioni Airbus A320 të quajtur Naimi dhe i regjistruar si ZA-BBC.

Avioni hyri në operacione të Premten e kaluar, 10 Shtator, me një shërbim rrotullimi në Stamboll (IST) nga baza e linjës ajrore në Tiranë (TIA) dhe mbrapa.

Avioni u dërgua në Air Albania nga Aeroporti Sabiha Gokçen i Stambollit më 8 shtator. Air Albania është e lidhur ngushtë me Turkish Airlines, e cila është gjithashtu aksioneri më i madh i vetëm me një aksion pronësie prej 49% në Air Albania. 51% tjetër mbahet nga investitorët në Shqipëri.

Sinan Dilek, CEO i Air Albania, festoi rastin duke e cilësuar ditën kur A320 hyri në shërbim një “arritje”. Ai gjithashtu tha:

“Naimi do të fluturojë mbi [Ballkanin], Evropën dhe Turqinë në të gjitha destinacionet tona. Unë do të doja të falënderoja të gjithë partnerët tanë për bashkëpunimin e tyre dhe gjithashtu [thuaji një] falënderim të madh [ju] stafit tonë për punën e tyre shumë të vështirë.”

Avioni tashmë është vënë në përdorim çdo ditë që nga dita e mbërritjes.

Në ditën e tij të parë, avioni fluturoi si fluturim ZB1001 në Stamboll (IST), pastaj përsëri në Tiranë (TIA) si ZB1005, pastaj përsëri përsëri në Stamboll si ZB1003, dhe përsëri në bazën e tij si ZB1004.

Në ditën e dytë, të Shtunën, 11 Shtator, avioni operoi të njëjtat dy rrotullime nga Tirana.

Pastaj, të Dielën, 12 Shtator, ajo operoi në një destinacion të ri, Milan Malpensa (MXP), së bashku me dy rrotullime në Stamboll përsëri.

Sot, më 13 shtator, A320 fluturoi përsëri në Stamboll dhe Milano.

Nesër, të tre avionët në flotën e Air Albania janë planifikuar të fluturojnë në të njëjtën kohë, duke treguar kështu që linja ajrore tashmë po përdor A320 të ri për të rritur orarin e saj gjatë periudhave të kërkesës së lartë.

Një avion do të largohet nga Tirana për në Milan Malpensa (MXP) në 08:30, një tjetër do të niset për në Verona (VRN) në të njëjtën kohë, dhe një i tretë do të fluturojë për në Stamboll (IST) në 09:20.

Motori i rezervimit të Air Albania aktualisht tregon Airbus A320 që po vendoset në Stamboll, dhe Klasa Ekonomike po shfaqet si e shitur. Vetëm biletat e Klasës së Biznesit janë në shitje.

Për pjesën tjetër të ditës, të tre avionët nuk janë planifikuar të nevojiten përsëri njëkohësisht: vetëm fluturimet në Pisa (PSA), Milan Bergamo (BGY) dhe Bolonja (BLQ) janë planifikuar për pjesën tjetër të ditës nesër. Italia është një treg i rëndësishëm për Shqipërinë, dhe aktualisht dominohet nga Wizz Air.