Agjenti i Osimhen kërcënon Napolin me veprime ligjore për postimin në TikTok

Agjenti i Victor Osimhen ka kërcënuar me veprime ligjore kundër Napolit pasi një video u publikua në rrjetet sociale zyrtare të klubit që tallte sulmuesin nigerian për humbjen e një penalltie në barazimin pa gola të fundjavës në Bologna.
Postimi i TikTok, i cili më pas u fshi, tregoi Osimhen që dështoi të shënonte goditjen e tij nga pika në ndeshjen e Serisë A me një zë të lartë duke thënë “gimme penalty të lutem”, duke shkaktuar një reagim të furishëm nga Roberto Calenda .

“Ajo që ndodhi sot në profilin zyrtar të Napolit në platformën TikTok nuk është e pranueshme. Një video që tallte Victorin fillimisht u bë publike dhe më pas, por tani me vonesë, u fshi,” shkroi Calenda në Twitter, tashmë i quajtur X, vonë të martën në mbrëmje.

“(Është) një fakt i rëndë që i shkakton dëm shumë të rëndë lojtarit dhe i shton trajtimin që djali po vuan në periudhën e fundit mes gjyqeve mediatike dhe lajmeve të rreme.

“Ne rezervojmë të drejtën për të ndërmarrë veprime ligjore dhe çdo iniciativë të dobishme për të mbrojtur Victor.”

Osimhen ka luftuar në javët e hapjes së sezonit për dështimin e kampionëve italianë Napoli, por ka shënuar tre herë në gjashtë paraqitje.

24-vjeçari është bërë një ikonë në Napoli pasi shënoi 31 herë në të gjitha garat sezonin e kaluar, ndërsa Napoli fitoi titullin e parë të ligës që nga viti 1990.

Osimhen, i cili ishte një objektiv për Chelsea dhe Manchester United në verë, është në proces të negociatave për një zgjatje të kontratës me Napolin, me marrëveshjen e tij aktuale që skadon në qershor 2025.

Ai u nënshkrua nga Napoli nga Lille për 70 milionë euro fillestare pak më shumë se tre vjet më parë, një transferim i cili po hetohet nga autoritetet italiane.

Të martën, mediat italiane raportuan se presidenti i Napolit, Aurelio De Laurentiis, është ndër ata që po hetohen nga prokurorët në Romë për gjoja fryrje të rreme të vlerës së transferimit me katër lojtarë të shitur te Lille si pjesë e marrëveshjes.

Napoli është i shtati në Serie A, shtatë pikë prapa liderit të ligës, Inter Milan, pasi fitoi vetëm dy nga pesë ndeshjet e tyre fillestare në vend.

Skuadra e Rudi Garcias pret Udinese të mërkurën përpara se të udhëtojë në Lecce të shtunën dhe më pas të mirëpresë Real Madridin në Napoli të martën mbrëma.