Abazoviç: Situata në veri të Kosovës mund të kthehet në një konflikt në shkallë më të gjerë

Kryeministri me mandat teknik i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka dënuar vrasjen e policit të Kosovës Afrim Bunjaku të dielën e 24 shtatorit në fshatin Banjskë të Zveçanit.“Unë personalisht dënoj fuqishëm dhunën dhe vrasjen. Çfarë mund të themi tjetër, u tronditëm vërtet. Kjo lloj situate mund të kthehet lehtësisht në një konflikt në shkallë më të gjerë dhe kjo është një fatkeqësi”, tha ai për mediat malazeze.“Ne mendojmë se politika e viteve 90-ta duhet të marrë fund”, ka theksuar ai. Abazoviç po ashtu i bëri thirrje popullit serb dhe atij kosovar që të përpiqen të pajtohen.“Unë garantoj se të gjithë do të jenë mirë”, shtoi ai.