8 sekretet e errëta të së kaluarës që nuk i kemi ditur

Historia në të vërtetë mund të jetë mjaft qesharake. Për shembull, kur dëgjojmë fjalën “pirat”, imagjinojmë një djalë të madh me mjekër që mban një shpatë të mprehtë. Megjithatë, një nga piratët më të suksesshëm në histori ishte një grua kineze e quajtur Ching Shih, që komandonte mbi 50,000 hajdutë deti.

Historia, ndryshe nga letërsia klasike, nuk është gjithmonë romantike. Bright Side vendosi të tregojë jetën e padenjë, të përditshme të njerëzve nga shekujt e kaluar. Këto 12 fakte do t’ju bëjnë të shihni botën në një dritë krejtësisht të ndryshme.

  1. Banjoja dhe dollapi ishin në të njëjtin vend.

Në mesjetë, tualetet quheshin “garderobë” dhe ishte një parvaz në mur, ku të gjitha jashtëqitjet do të rrëshqiteshin drejt e në kënetë përreth kështjellës. Pushtuesit më pak të krisur thjesht do të ngjiteshin në mur, ose në ulluq dhe do të futeshin në kështjellë përmes kësaj vrime. Ndërkohë që ata shpresonin se tualeti nuk do të ishte i zënë në atë moment.

Në këtë kohë, zonjat do të vendosnin veshjet e tyre luksoze në këto tualete. Besohej se era e fortë në tualet vriste pleshtat dhe parazitët e tjerë në rroba. Tradita për të “ndezur” veshjet në kopsht vazhdoi deri në shekullin e 19-të.

  1. Rrezja e anijes ku ishin vendosur statuja të gdhendura përdorej si tualet.

Në pjesët e përparme të anijeve, sqepi, ku vendoseshin figurat e hyjnive, sirenë, kokat e dragoit dhe gjëra të tjera, në të vërtetë shërbenin si tualete për detarët. Mbetjet hidheshin menjëherë në det. Sidoqoftë, mjaft shpesh, kapitenët dhe pronarët e anijeve kishin figura të grave dhe të dashuruarve të tyre të vendosur në frontet e këtyre anijeve.

Vetëm kapiteni vetëm kishte një tualet të mbyllur të veçantë në anën e pasme të anijes menjëherë pranë dhomës së tij, që ai mund të hynte pa pasur frikë për jetën e tij.

  1. Disa gra nuk merrnin masa mbrojtëse gjatë periodave të tyre, por i fshihni ato nëpërmjet rrobave me ngjyrë të kuqe.

Para fillimit të shekullit të 20-të, periodat ishin mjaft të rralla për shkak të ushqyerjes së keqe, agjërimit të rregullt dhe shtatzënive të shpeshta. Menopauza tek gratë gjithashtu fillonte shumë më herët. Në mesjetë, zakonisht ndodhte në moshën 40 vjeç. Por në ato raste të rralla kur në të vërtetë vinin periodat, nuk kishte praktikë serioze higjene: në skenarin më të mirë, gratë përdorën leckë që i lidhnin rreth belit – dhe në skenarin më të keq, ato nuk përdornin asgjë.

Besohet se kjo ishte një nga arsyet pse veshjet me kafe të kuqe ishin kaq të njohura në kohërat mesjetare – shenjat e periodave ishin më pak të dukshme në rroba të tilla. Sidoqoftë, këto veshje ishin shenja të pasurisë: vetëm gratë shumë të pasura mund të përballonin rrobat që pikturoheshin në këto ngjyra (ato ishin shumë të shtrenjta).

  1. Kalorësit mund të mos merrnin pjesë kurrë në një betejë gjatë gjithë jetës së tyre.

Shumë luftëtarë mesjetarë nuk ishin njerëz shumë të mirë. Edhe Edëard of Ëoodstock, i njohur gjithashtu si Princi i Zi, besohej se ishte një nga kalorësit më të mëdhenj të kohës së tij dhe bëri gjëra të pamëshirshme. Pasi ai u tradhtua nga një prej miqve të tij të ngushtë, një peshkop, ai pushtoi qytetin e Limoges ku ndodhej tradhtari. Pavarësisht se i luteshin për mëshirë, 3,000 njerëz përfshirë gra dhe fëmijë u ekzekutuan dhe qyteti u dogj. Kur ishte koha për të ekzekutuar peshkopin që filloi të gjitha këto, princi vendosi papritur që ta mëshirojë atë.

Në fakt gjërat nuk kanë qenë ashtu siç i mendonim ne. Njerëzit që nuk kishin marrë pjesë kurrë në betejë mund të bëheshin kalorës, përfshirë gjyqtarë vendas, këshilltarë politikë, truproja të burrave të pasur dhe madje edhe pronarë të suksesshëm.

  1. Perdet për shtretër u përdorën për t’u fshehur nga të tjerët ndërsa kryenin detyrat martesore.

Në të njëjtën dhomë me zotërinë dhe gruan e tij, ishin shërbëtorët dhe rojet e tij.

Kjo është arsyeja pse perdet luajtën një rol shumë praktik: ata mbronin pronarët e “fjetur” nga sytë e prishur dhe të ftohtit. Shërbëtorët do të flinin në stola ose në dyshekë të thjeshtë në dysheme.

  1. Veshjet luksoze nuk laheshin asnjëherë – gratë thjesht ndërronin më shpesh të brendshmet.

Veshjet nuk laheshin, madje as gjatë epokës progresive të Viktorias. Atëherë, pëlhurat delikate të përdorura në bërjen e veshjeve nuk do të kishin qëndruar kundër baritit, pasi të gjitha fërkimet dhe ngjyrat do të zbeheshin. Në vend që të lanin veten shpesh, së bashku me rrobat e tyre, zonjat thjesht ndërronin të brendshmet e tyre.

Pantallonat dhe fustanet e natës ishin me shkëlqim të bardhë, por natyrisht, u desh edhe shumë përpjekje për t’i mbajtur ato në këtë mënyrë.

  1. Paruket dolën në modë, falë sifilizit dhe një Louis XIII, të cilët ishin tullac.

Një shpërthim i rënies së flokëve në Evropë ndodhi në 1495 pasi mbreti francez Charles VIII marshoi drejt Napolit. Në atë kohë, kjo ishte një sëmundje e tmerrshme: të infektuarit vuanin nga dhimbje serioze dhe ulçera në të gjithë trupin që mund të shkatërrojnë fjalë për fjalë hundën ose sytë.

Fisnikët filluan të mbanin paruke për të fshehur pasojat e sëmundjes mëkatare – si tullac dhe plagë. Disa njerëz me vetëdije rruanin kokën për të hequr qafe morrat që ishte gjithashtu një problem i zakonshëm në shekujt 16 dhe 17. Por kulmi i popullaritetit të parukeve ishte kur Louis XIV dhe babai i tij Louis XIII ishin sunduesit. Babai i Mbretit humbi flokët shumë herët dhe duhej të mbante paruke. Së shpejti, sjellja e tij dhe e të birit u kopjua nga e gjithë shoqëria fisnike franceze.

  1. Epoka e Rilindjes nuk ishte një kohë kaq e ndritshme.

Shumë njerëz e krahasojnë kohën “e errët” të Mesjetës me epokën e ndritshme të Rilindjes, që i dha botës artistë dhe shkencëtarë të famshëm në botë dhe ringjalli interesin për personalitetin njerëzor.

Sidoqoftë, gjatë kësaj periudhe, inkuizicioni filloi një punë shumë aktive (para shekullit të 13-të, gjuetitë e shtrigave kanë ndodhur në raste shumë të rralla dhe vetëm heretikët do të vuanin). Por gjatë epokës së Rilindjes, Jeanne d’Arc u dogj (1431) dhe u krijua Inkuizicioni Romak për të luftuar Protestantët./ Përshtatur nga apel.media