5 vende baltike forcojnë kufijtë nga frika se Rusia dhe Bjellorusia do të ‘armatosin migrimin’

Pesë vende baltike kanë filluar të përforcojnë kufijtë e tyre me tela me gjemba të premten në mes të luftës së vazhdueshme në Ukrainë, sipas një raporti mediatik.

Finlanda, Estonia, Letonia, Lituania dhe Polonia kanë frikë se Rusia dhe Bjellorusia do të “armatosin migrimin” duke dërguar refugjatë nëpër vendet e BE-së , tha gazeta e lajmeve MailOnline në MB.

Rusia dërgoi mijëra azilkërkues në kufirin e Finlandës në 2015 dhe 2016, ndërsa në vitin 2021, BE akuzoi presidentin e Bjellorusisë Alexander Lukashenko se i detyroi emigrantët të kalonin ilegalisht në Evropë.

Polonia ka ndërtuar tashmë një mur çeliku prej 115 miljesh si përgjigje dhe ka vendosur tela me gjemba rreth kufirit të saj me Rusinë.

Finlanda dhe shtetet e tjera baltike po ndjekin shembullin dhe po përforcojnë kufijtë e tyre me tela me gjemba.

Kryeministrja e Finlandës Sanna Marin tha se kufiri prej 830 miljesh i vendit me Rusinë do të “fortifikuar”.

Marin pretendoi se do të ndihmonte në mbrojtjen e kombit kundër “kërcënimit hibrid” dhe migrimit të mundshëm në shkallë të gjerë dhe të parregullt “të orkestruar nga Kremlini”, tha MailOnline.

Stanslaw Zaryn, një zyrtar i sigurisë së qeverisë polake, tha se muri i dërgon një mesazh të fortë Moskës dhe Minskut se Polonia “e merr jashtëzakonisht seriozisht sigurinë dhe integritetin e kufijve të saj”, sipas gazetës Metro.

“Unë besoj se Bjellorusia dhe Rusia do të mendojnë dy herë përpara se të ndjekin përsëri armatimin e migracionit,” shtoi ai.

Organizatat polake të të drejtave të njeriutkanë kritikuar qeverinë e saj, duke argumentuar se masa do të pengojë azilkërkuesit të kërkojnë strehim.

Grupet e të drejtave të njeriut kanë raportuar gjithashtu se refugjatët po i nënshtrohen abuzimit ndërsa detyrohen të kthehen në Bjellorusi.

Kufiri prej 2,106 miljesh me barriera të reja do të përfundojë deri në vitin 2025 në të gjithë shtetet baltike, sipas MailOnline.