11 Shtator 2001/ Amerikanët reflektojnë në 20 vjetorin e 11 Shtatorit

Njëzet vjet pasi avionët e rrëmbyer goditën Qendrën Tregtare Botërore të Nju Jorkut dhe Pentagonin jashtë Uashingtonit, amerikanët do të nderojnë gati 3,000 jetë të humbura më 11 shtator 2001, dhe do të reflektojnë se si sulmet kanë formësuar pikëpamjen e vendit për botën dhe vetveten.

Thelbi i ngjarjeve të së shtunës është një vizitë e Presidentit amerikan Joe Biden në tre vendet e lidhura me sulmet. Ai do të shkojë në tokën zero në Manhattanin e poshtëm; në Pentagon në Arlington, Virxhinia; dhe në Shanksville, Pensilvani, ku Fluturimi 93 i United Airlines u rrëzua pasi udhëtarët u përpoqën të rimarrin kontrollin e aeroplanit të rrëmbyer.

Kujtimet janë bërë një traditë vjetore, por e shtuna merr një rëndësi të veçantë, duke ardhur 20 vjet pas mëngjesit që shumë e konsiderojnë si një pikë kthese në historinë amerikane, një ditë që u dha amerikanëve një ndjenjë të cenueshmërisë që ka ndikuar thellësisht në jetën politike të vendit që prej atëherë

Në një kujtesë të dhimbshme të atyre ndryshimeve, vetëm javë më parë forcat amerikane dhe aleatët përfunduan një tërheqje kaotike nga lufta që Shtetet e Bashkuara filluan në Afganistan në shenjë hakmarrje për sulmet – e cila u bë lufta më e gjatë në historinë e SHBA. Dhe pandemia COVID-19, e cila deri më tani ka marrë më shumë se 655,000 jetë në Shtetet e Bashkuara, vazhdon.

Clifford Chanin, nënkryetar ekzekutiv në Memorialin dhe Muzeun Kombëtar të 11 Shtatorit të ndërtuar në vendin e sulmit në Qendrën Botërore të Tregtisë, tha se arritja e dy dekadave do të shërbente si një “moment emocionesh të larta” për vendin, një kohë për t’u marrë parasysh ” ku kemi qenë dhe ku po shkojmë “.

“Sigurisht, ne jemi në mes të një ngjarjeje tjetër të paimagjinueshme tani me pandeminë COVID, por nëse 11 shtatori na sjell diçka në lidhje me atë që ndodhi këtu dhe në vendet e tjera të sulmit, është një mesazh i elasticitetit,” Chanin u tha gazetarëve këtë javë.

Në qytetin e Nju Jorkut, ceremonia në Memorialin e 11 Shtatorit do të fillojë me një moment heshtjeje në orën 8:46 të mëngjesit të Lindjes së Mesme (1246 GMT), koha e saktë kur avioni i parë fluturoi në një nga kullat binjake të Qendrës Botërore të Tregtisë. Pas kësaj, anëtarët e familjes do të recitojnë emrat e 2,977 viktimave, një ritual vjetor që do të zgjasë katër orë.

Në perëndimin e diellit të Shtunën, 88 llamba të fuqishme do të hedhin trarë binjakë katër milje (6.4 km) në qiell për të pasqyruar formën e kullave të rrëzuara. Këtë vit, ndërtesat në të gjithë Manhattan, përfshirë Empire State Building dhe Lincoln Center Plaza, do t’i bashkohen përkujtimit duke ndriçuar fasadat e tyre me ngjyrë blu.

‘ZEMRA ME PARA’

Hapi 20-vjeçar arrin ndërsa udhëheqësit politikë dhe edukatorët shqetësohen për kujtesën e hollë kolektive të asaj dite. Rreth 75 milionë amerikanë – të barabartë me gati një të katërtën e popullsisë së vlerësuar amerikane – kanë lindur që nga 11 shtatori 2001.

Për disa, ngjarjet e trazuara në Afganistan kanë komplikuar dëmin psikologjik të ditës, duke ngritur pyetje nëse misioni i ushtrisë amerikane atje ishte i kotë.

“Unë e dua Amerikën dhe shokët e mi amerikanë, por më vjen turp për mënyrën sesi po e trajtojmë daljen tonë dhe zemra më dhemb për ata, jeta e të cilëve është humbur ose shkatërruar nga veprimet tona,” tha Wells Noonan, vëllai i të cilit Robby ishte në Kullën e Veriut.

Noonan tha se do të kalonte mëngjesin e së shtunës në një ceremoni në qytetin e saj të Greenwich, Connecticut, për të nderuar 33 njerëz me lidhje me periferinë e qytetit të Nju Jorkut që u vranë, para se të kthehej në shtëpi për të qenë me familjen dhe të kujtonte “ditët me Robby. “

SERIA N SNTREG

Për të shënuar përvjetorin, ekipet profesionale të bejsbollit New York Mets dhe New York Yankees do të luajnë me njëri -tjetrin të Shtunën si pjesë e një serie të veçantë të metrosë, ndeshja e tyre e parë më 11 shtator që nga sulmet.

Bejsbolli ishte një simbol i rëndësishëm i qëndrueshmërisë së Nju Jorkut pas 11 shtatorit, pasi qyteti luftoi të kapte tronditjen, pikëllimin dhe shkatërrimin fizik të sulmeve.

Dhjetë ditë pas sulmeve, Mets u bënë ekipi i parë pro sportiv i qytetit që u kthye në fushë, duke luajtur Atlanta Braves. Loja, të cilën Mets e fitoi 3-2, siguroi një devijim shërues për qytetin me dhëmbëza dhe një sinjal se ishte gati të fillonte përsëri përpara.

Të Shtunën, ish -menaxheri i Mets, Bobby Valentine, do t’i hedhë fushën e parë ish -menaxherit të New York Yankees, Joe Torre. Lojtarët do të veshin kapele që mbajnë logot për Departamentin e Zjarrfikësve në New York City dhe reaguesit e tjerë të parë gjatë lojës.

RRETH VENDIT

Ndërsa shumë nga ngjarjet e mëdha do të ndodhin në dhe rreth qytetit të Nju Jorkut, njerëzit në të gjithë vendin kanë planifikuar ngjarje për të kujtuar ata që vdiqën dhe për të edukuar publikun.

Në Pentagon, selia e Departamentit Amerikan të Mbrojtjes, një flamur amerikan do të shpaloset në anën perëndimore, ku një aeroplan goditi ndërtesën pikërisht në orën 9:37 të mëngjesit (1337 GMT, më 11 shtator 2001. Më vonë, departamenti do të mbajë një ceremoni private për të nderuar 184 njerëzit e vrarë atje.

Në Shanksville në Pensilvani jugperëndimore, familja dhe mysafirët do të mblidhen në Memorialin Kombëtar atje për të nderuar 40 njerëzit e vrarë kur Fluturimi 93 i United Airlines u rrëzua në një fushë fermash.

Në Houston, njerëzit do të mblidhen të Shtunën për “Heroes Run 9/11”. Në një instalim trajnimi të Marinës amerikane jashtë Çikagos, 2,977 flamuj janë vendosur në një fushë për të nderuar secilin nga ata që u vranë në sulmet 20 vjet më parë./ Përktheu Apel.Media